Vasco da Gama, przyjaciel i ojciec chrzestny Gaspara da Gammy

Gaspar da Gamma - podróżnik żydowski urodzony około 1450 roku w Poznaniu. Dotarł m.in. do Afryki Wschodniej, Azji mniejszej, Indochin, Cejlonu, Jawy, Aleksandrii czy nieznanej wtedy Brazylii.

Historia

Uciekając wraz zrodzicami przed antyżydowskimi rozruchami udał się do Palestyny, a następnie do Egiptu. Później udał się do Indii, gdzie wstąpił na służbę służbę władcy Goa, Jusufa Adila Szacha, gdzie piastował stanowisko szach-bandara. Wysłany jako szpieg na okręt Vasco da Gamy został zdemaskowany i poddany torturom. Na torturach wyznał, że „jest Żydem z Królestwa Polskiego, z miasta Poznania, stolicy Wielkopolski i siedziby biskupa, znacznego i silnie obwarowanego miasta, zaopatrzonego należycie w środki żywności, z którego to miasta, uciekł wraz z rodziną”. Po powrocie wyprawy do Portugalii przeszedł na służbę króla Manuela I, przyjął też chrzest (ojcem chrzestnym był Vasco da Gama) i nazwisko da Gama. Uczestniczył następnie w wyprawie Pedra Alvareza Cabrala i Bartolomea Diaza do Indii. Na skutek działania silnych wiatrów wyprawa dotarła aż do wybrzeży Ameryki Południowej, którą nazwano roboczo „Tierra de Santa Cruz” - czyli Ziemia Świętego Krzyża. Wyprawa ostatecznie dotarła do Indii, gdzie nawiązano korzystne stosunki handlowe. Przez następne 10 lat służył królowi Portugalii w Indiach.

Wiadomo, że spisał relację ze swych podróży, lecz zaginęła ona na przestrzeni wieków. Wiadomo też, że jego wiedza na temat Lewantu służyła wielu ówczesnym kartografom.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.