Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki

Jan Lubrański - biskup poznański, założyciel Akademii Lubrańskiego. Studiował na Akademii Krakowskiej oraz w Bolonii.

W roku 1493 objął stanowisko proboszcza kolegiaty św. Marii Magdaleny. W roku 1497 otrzymał święcenia biskupie i został biskupem płockim. Po roku zrezygnował jednak z tej funkcji, zostając biskupem poznańskim.

Działalność

Biskup Lubrański uważany był za jednego z zaufanych króla Zygmunta Starego w Wielkopolsce. Jego dwór był znaczącym ośrodkiem kultury renesansowej w Polsce.

W okresie działalności Lubrańskiego Ostrów Tumski wyposażono w wodociągi, wybrukowano ulice oraz wzniesiono nowoczesne fortyfikacje.

Akademia Lubrańskiego

W roku 1518 uzyskał uposażenie od króla dla utworzonej przez siebie Akademii - uczelni o ambicjach szkoły wyższej zorganizowanej, w przeciwieństwie do konserwatywnego uniwersytetu Krakowskiego, według renesansowych wzorów. W 1519 rozpoczął budowę siedziby dla uczelni, którą później nazwano jego imieniem.

Zmarł w nocy z 22 na 23 maja 1520 podczas pobytu w Buku, 24 maja odbył się uroczysty pogrzeb w poznańskiej katedrze. W uroczystościach pogrzebowych udział wzięli m.in. rektor Tomasz Bederman (wygłosił mowę żałobną), wojewoda poznański Mikołaj Lubrański, kasztelan Łukasz Górka i marszałek Sobieski.

Information icon.svg Dowiedz się więcej w: Akademia Lubrańskiego

Upamiętnienie

Na Ostrowie Tumskim znajduje się ulica Jana Lubrańskiego.

Advertisement