FANDOM


Budynek-Kina-Grunwald

Budynek dawnego Kina Grunwald

52° 24.338' N 16° 53.579' E

Kino-Grunwald-Logo

Logo reaktywowanego Kina Grunwald

Kino-Grunwald-Poznań-seans

Zdjęcie z plenerowego seansu reaktywowanego Kina Grunwald

Operatorzy-Kina-Grunwald

„Operatorzy” Kina Grunwald - Piotr Libicki, Dorota Kubiak, Marcin Kubiak i Franciszek Sterczewski

Kino Grunwald - dawniej Kino Wojskowe, powstałe w 1963 r. przy ul. Polnej 86. Obecnie w budynku znajduje się sklep sieci Biedronka.

Historia

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

Kino zaczęło działalność jako Kino Wojskowe w 1963 r. Zakończyło działalność w 2005 roku i przeistoczyło się w Scenę Rozmaitości, gdzie miejsce miały spektakle teatralne.

Po zakończeniu działalności

Od 2005 r. siedzibę miała tu „Scena Rozmaitości”. Przez dwa sezony ściągała do siebie gwiazdy estrady i teatru - Irenę Kwiatkowską, Zenona Laskowika, Krystynę Jandę i Michała Bajora. Grywał tu także Poznański Teatr Tańca i teatry offowe - m.in. Korporacja Teatralna.

Sprzedaż budynku

W roku 2012 wojsko sprzedało zabytkowy budynek kina. Nowy właściciel zapłacił za niego ponad 2,3 mln zł[1]. W budynku obecnie znajduje się sklep sieci sklepów dyskontowych Biedronka. Jest to drugi po Kinie Wilda obiekt kinowy w Poznaniu zajęty przez spółkę Jeronimo Martins Polska[2]

Budynek znajduje się na obszarze, który objęty jest ochroną konserwatorską. Jego przebudowa musiała uwzględniać historyczny charakter dzielnicy.

Projekcje plenerowe, czyli próba reaktywacji

W 2012 r. grupa miłośników życia miejskiego podjęła próbę wskrzeszenia nie istniejącego Kina Grunwald. W czasie gdy budynek kina zamienił się w spożywczy dyskont, jego duch przeniósł się kawałek dalej na ulice Grunwaldu.

Miejscem projekcji jest placyk przed winiarnią Pod Czarnym Kotem, znajdująca się przy rogu ulicy Wolsztyńskiej i Marcelińskiej.

Materiały filmowe pochodzą z archiwum Telewizji Polskiej w Poznaniu. Film „Późne Popołudnie” udostępniony został przez Filmotekę Narodową za zgodą Studia Filmowego „Kadr”.

Projekt jest inicjatywą trzech osób: historyka sztuki Piotra Libickiego, studenta architektury Franciszka Sterczewskiego i właściciela Winiarni Pod Czarnym Kotem Marcina Kubiaka.

W ramach projektu w czwartki od 12 lipca do 16 sierpnia 2012 r. wyświetlane były krótkometrażowe filmy z cyklu „Żyło sobie miasto. Poznań w PRL-u”. Wstęp na projekcje był wolny[3].

Źródła i linki

  1. Kino Grunwald w Poznaniu sprzedane! Ponad 2,3 mln złotych dla AMW
  2. http://poznan.naszemiasto.pl/artykul/1934228,kino-grunwald-to-historia-czas-na-spotkania-filmowe-pod,id,t.html
  3. culturowo.pl - Żyło sobie miasto. Poznań w PRL-u
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.