Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki

Siemens Combino na trasie czternastki

Linia tramwajowa nr 14 - linia tramwajowa kursująca obecnie na trasie Osiedle Jana III Sobieskiego - Górczyn.

Historia

  • "Czternastka" została uruchomiona w 1954 roku, jako linia prowadząca z Rataj ulicą Marchlewskiego i Most Teatralny do krańcówki na ulicy Szczanieckiej. [1]
  • W połowie 1970 roku „czternastka” zaczęła być obsługiwana jednostronnymi wagonami 102N, które nie posiadały obsługi konduktorskiej, przez co nie było możliwości bezpiecznego „trójkątowania” przy ich asyście. Wobec tego linia 14 została przedłużona do ul. Palacza. Wtedy dojeżdżała już do pętli zlokalizowanej przy dworcu na Starołęce.
  • W 1971 roku linia kursowała ze Starołęki do pętli Bolkowicka przez Marchlewskiego i Głogowską.
  • Już w 1974 roku linia kursowała na odcinku Górczyn - Starołęka, nadal przez Marchlewskiego. Na tej trasie pozostała aż do 1993 roku, kiedy na skutek kasowania wielu linii zmniejszono ich liczbę w Poznaniu do trzynastu. Trasę "czternastki" przejęła linia numer 12, kursując identyczną trasą między pętlami Górczyn i Starołęką.
  • Linię nr 14 przywrócono po kilkuletniej przerwie 30 stycznia 1997 roku. Odbywały się w ten dzień pokazowe i bezpłatne jazdy po świeżo oddanej do użytku trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Tramwaje "czternastki" obsługiwane głównie przez sprowadzone z Niemiec wagony kursowały wtedy z Os. Sobieskiego do Gwarnej. Pierwsza korekta trasy nastąpiła 30 listopada 1998 roku, kiedy wydłużono linię do Alei Marcinkowskiego. 8 lutego 1999 czternastka została wydłużona do przystanku Głogowska/Hetmańska, a 10 kwietnia tego samego roku, do pętli na którą dojeżdża po dziś dzień, Górczyn.
  • 1 września 2013 roku po otwarciu przedłużenia PST do Dworca Zachodniego linia numer czternaście wraz z "dwunastką" zostały skierowane nową trasą. Trasa prowadzi przez dawne tory odstawcze PKP, tramwaje jadą tuż obok torów z których korzystają pociągi.
  • Od 25 lipca 2015 roku rozpoczął się najpoważniejszy remont w historii Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Do końca miesiąca "czternastka" została zawieszona, jednak już od 1 sierpnia na okres miesiąca linia została skrócona do Mostu Teatralnego, gdzie znajdował się tymczasowy rozjazd. Linia jechała stałą trasą, przedłużeniem PST, jednak dalej niż na wysokość "Teatralki" nie jechała. Obsługiwało ją wówczas sześć wahadłowych tramwajów wysokopodłogowych marki Duewag.
  • 27 lipca 2016, równo rok po poprzednim rozpoczął się kolejny poważny remont "pestki". Tym razem nie wykorzystano przedłużenia PST obok Dworca Głównego i wszystkie linie obsługujące szybką trasę zostały skierowane do pętli na Winogradach. Linie nr 12 i 14 ponad miesiąc kursowały do pętli Wilczak. 1 września tramwaje wróciły już na całą trasę, starą PST jak i na jej przedłużenie.
Źródła

Advertisement