Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki

"Dwójka" na Ogrodach

Tramwaj linii numer 2 (Siemens Combino #511) zjeżdża z Ronda Kaponiera

Linia tramwajowa nr 2 - linia tramwajowa kursująca na trasie Ogrody-Dębiec.

Historia

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

Historycznie (obok szóstki) najstarsza linia tramwajowa w Poznaniu łącząca nieprzerwanie od końca XIX wieku Jeżyce z Wildą. Początkowo, oznaczona kolorem czerwonym, łączyła Jeżyce z Bramą Wildecką (rok 1898).

Oznaczona liczbą 2 obowiązuje od roku 1911, gdy wprowadzono numerację linii tramwajowych. Wtedy to „dwójka” jeździła na trasie Jeżyce - Wilda .

W 1948 roku linia nr 2 kursowała z Ogrodów na Dębiec, a jej trasa prowadziła przez ulice Dąbrowskiego, Zwierzyniecką, Św. Marcin, Półwiejską oraz Górną Wildą i 28 Czerwca.

Po zamknięciu ulicy Półwiejskiej dla ruchu tramwajów i późniejszym zlikwidowaniu torowiska w 1970 roku, dwójka została skierowana dłuższą trasą, przez Strzelecką i Królowej Jadwigi.

2012 rok był ostatnim na długie lata, kiedy linia kursowała na swojej stałej trasie. Po rozpoczęciu remontu Ronda Kaponiera oraz Mostu Uniwersyteckiego, tramwaje z numerem "2" na wyświetlaczu jeździły przez Most Teatralny i Fredry. Linia kursowała tą trasą aż przez trzy lata z powodu przeciągającego się terminu oddania Ronda.

11 maja 2015 r., w związku z remontem ulicy Dąbrowskiego na odcinku od Botanicznej do Żeromskiego, kursowanie linii zostało zawieszone[1]. W trakcie remontu linia wróciła na zaledwie dwa tygodnie, od 1 września do 15 tego samego roku. Kursowała wtedy na trasie Rynek Jeżycki - Dębiec.

27 sierpnia 2016 roku tramwaje wróciły na Ogrody i "dwójka" ponownie połączyła tą pętlę z Dębcem, od tego dnia kursując jednak przez Most Teatralny i Most Uniwersytecki.

25 sierpnia 2017 roku linia wróciła po pięciu latach na trasę prowadzącą obok Starego Zoo. Z powodu innych remontów "dwójka" omijała ścisłe centrum Poznania Towarową i Wierzbięcicami.

10 września 2018 roku tramwaje powróciły na remontowany odcinek ulicy Św. Marcin i tym samym "dwójka" po ponad sześciu latach wróciła na stałą trasę przez Dąbrowskiego, Zwierzyniecką, Św. Marcin, Strzelecką, Królowej Jadwigi i 28 Czerwca. [2]


Źródła

Advertisement