Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki

Tramwaj linii białej przed Katedrą (rok 1910)

Linia tramwajowa nr 6 - linia tramwajowa kursująca na trasie Junikowo-Rataje-Miłostowo.

Historia

Nowa trasa, która funkcjonuje do dziś

W związku z reorganizacją linii tramwajowych w 1963 roku, zlikwidowano kursującą na Osiedle Warszawskie linię numer dziewiętnaście. Do tej pętli dojeżdżać zaczęła, zamiast na Plac Wielkopolski, linia numer sześć. Jeździła po trasie, która przez dziesiątki lat uległa już tylko kosmetycznym zmianom, ulicami Grunwaldzką, ówczesną Marchlewskiego, Zamenhofa oraz Warszawską. [1].

Przedłużenie na Miłostowo

W związku z przedłużeniem torowiska na ulicy Warszawskiej, aż po sam cmentarz na Miłostowie i likwidacją dotychczasowej, wraz z otwarciem nowej pętli 1 maja 1974 r. także i linia numer sześć uległa przedłużeniu.

Przedłużenie na Budziszyńską

Zaledwie rok po otwarciu pętli na Miłostowie, 27 lipca 1975 r. zlikwidowano pętlę na Bolkowickiej i wydłużono trasę "szóstki" do nowej pętli na Budziszyńskiej.

Wielki remont Grunwaldzkiej

W 2011 roku rozpoczął się wieloetapowy remont ulicy Grunwaldzkiej. W tym czasie "szóstka" kursowała różnymi objazdami m.in. do Węgorka, oraz w najdłuższym okresie z Miłostowa na Franowo, zastępując zawieszoną "jedynkę" na jej trasie. Na swoją trasę, "szóstka" wróciła 1 września 2013 roku.[2].

Wydłużenie do Junikowa

Po długim okresie kursowania na Budziszyńską, a w godzinach szczytu aż do Junikowa, linia została na stałe wydłużona do pętli przy cmentarzu, łącząc na stałe dwie największe poznańskie nekropolie.

ŹródłaAdvertisement