Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki

Stara Rzeźnia z lotu ptaka

Stara Rzeźnia z lotu ptaka

Stara Rzeźnia - tramwaj

Tramwaj na pętli przed Starą Rzeźnią (rok 1965)

Skutar

Rok 1930

Stara Rzeźnia - zabytkowy kompleks miejskiej rzeźni wybudowanej w roku 1900 z klinkierowej cegły, która od kilku lat już nie spełnia swojej funkcji. Fetor unoszący się z zakładu w centrum miasta odstraszał mieszkańców skutecznie od tego wyjątkowego miejsca, w związku z czym zakłady mięsne przeniesiono w końcu poza granice miasta.

Obecnie w Starej Rzeźni odbywają się wydarzenia kulturalne, a co tydzień można wziąć udział w pchlim targu militariów, staroci i antyków. Miejsce jest często wykorzystywane podczas Międzynarodowego Festiwalu Malta. Latem na terenie Starej Rzeźni działa klub muzyczny Delikatesy, zbudowany w oparciu o moduły kontenerowe Touax. Odbywało się tu wiele imprez - Stara Rzeźnia była m.in. klubem festiwalowym Transatlantyku - festiwalu muzyczno-filmowego.

Historia[]

Do końca XIX wieku nie było w Poznaniu miejsca, gdzie w higienicznych warunkach dokonywano uboju zwierząt. W 1900 roku, po 10 latach budowy, otwarto na Garbarach „Rzeźnię Miejską” (pod numerem 101/111). Zakład zajmujący powierzchnię 52.000 m² powstał na zlecenie Magistratu i był wówczas jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. I od tej pory w Poznaniu była monopolistą na ubój zwierząt (zwierzęta były badane). Rzeźnia miała własną wytwórnią lodu, chłodnię, zamrażalnię, solarnię skór, przerabiała odpady na mączkę, miała też własną bocznicę kolejową.

Ze względu na przyłączenie do Poznania ościennych miejscowości (Jeżyce, Łazarz i Wilda) w latach 1906-1908, rzeźnia została rozbudowana. Kompleks nawiązywał wyglądem do stylu gotyckiego.

Po II wojnie światowej obiekt został zmodernizowany i do końca lat osiemdziesiątych stanowił jeden z zakładów Okręgowego Przedsiębiorstwa Przemysłu Mięsnego w Poznaniu. Po połączeniu się z ubojnią przy ulicy Wilkońskich oraz zakładem w Środzie Wielkopolskiej powstała spółka Pozmeat.

Tramwajem do Rzeźni[]

Od roku 1900 do 1977 Garbarami kursował tramwaj do pętli przy Starej Rzeźni (przed wojną do pętli nazywanej Tama Garbarska) [1]. Od roku 1947 tramwaje omijały Stary Rynek, jadąc ulicami Zieloną i Garbarami.

Punkt dyspozytorski i poczekalnia przy pętli została rozebrana w roku 2000.

Pchli targ[]

W chwili obecnej w Starej Rzeźni w weekendy, w godzinach 6.00-14.00, odbywa się Pchli Targ (Flohmarkt). Wyjątkiem jest druga sobota miesiąca, wtedy odbywa się tu Giełda Antyków.

Na Pchlim Targu można kupić dosłownie wszystko, od sprzętów gospodarstwa domowego, naczyń, poprzez odzież, zabawki, książki, po meble czy rowery. Znajdziemy tu przedmioty „z duszą", klimatyczne gadżety, czasem urokliwe, czasem na granicy kiczu.

Źródła[]

Galeria[]

Advertisement