Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki
Ethno-port-poster

Plakat Ethno Port Poznań Festival 2012

Ethno 2011 poster

Ethno Port Poznań - plakat festiwalu z 2011

Ethno 2010 poster2

Ethno Port Poznań - plakat festiwalu z 2010

Ethno 2009 poster

Ethno Port Poznań - plakat festiwalu z 2009

Ethno 2008 poster2

Ethno Port Poznań 2008 - plakat festiwalu

Ethno 2008 poster

Plakat Ethno Port Poznań 2008

Ethno Port Poznań Festiwal - coroczny poznański festiwal muzyki typu world music organizowany przez poznańskie Centrum Kultury Zamek. Został uznany przez prestiżowy miesięcznik Songlines za jeden z 25 najlepszych festiwali world music na świecie[1]. O sukcesie festiwalu decyduje przede wszystkim program, którego cechą charakterystyczną jest otwartość i szeroka prezentacja różnorodnych (geograficznie i kulturowo) tradycji: od naśladowania źródeł do ich współczesnej interpretacji. Dzięki niej można usłyszeć w Poznaniu twórców, którzy swoje tradycyjne rodzime rytmy i melodie mieszają z tak odmiennymi gatunkami, jak jazz, rock, muzyka klezmerska, elektroniczna, klubowa czy klasyczna. Oprócz koncertów, które odbywają się podczas festiwalu można też wziąć udział w różnych warsztatach i wykładach.

Idea[]

Organizatorzy festiwalu wierzą, że muzyka jest czymś szczególnym, że może ona łączyć ludzi, może być uniwersalnym językiem. Szczególnie dlatego, że żyjemy w czasach globalizacji, żyjemy blisko siebie, bez granic i jednak wiemy o sobie niewiele. Tworząc Ethno Port Poznań Festival mają nadzieję, że jego uczestnicy sięgną do swoich korzeni właśnie dzięki muzyce wywodzącej się ze źródeł. Następnie z czystej ciekawości zainteresują się odmiennością innych kultur. Istotne też jest miejsce, które zostało wybrane na festiwal. Na festiwalu możemy przeczytać:

Ważne jest dla nas miejsce, w którym chcemy się przysłuchiwać muzyce. To brzegi Warty, która może być traktowana jako ścieżka prowadząca nas w podróż. Port, z którego chcemy wypłynąć w drogę, w rejs po fascynujących muzycznych opowieściach.

Ethno Port Poznań 2012[]

W roku 2012 festiwal odbył się w dniach 9-11 sierpnia. Przez trzy dni na dwóch scenach zagrało 12 wykonawców. Oprócz koncertów na scenach w dorzeczu Warty w czasie trwania festiwalu koncerty odbywały się też w festiwalowym klubie Fabrika.

Koncerty[]

  • 9 sierpnia, godz. 19.00 - DIKANDA (Polska), TITI ROBIN – Riverbanks (Francja, Turcja, Indie, Maroko), CELSO PIÑA (Meksyk)
  • 10 sierpnia, godz. 17.00 - YeShe (Polska), MAÂLLEM MOKHTAR GANIA, MICHAEL ZERANG, WACŁAW ZIMPEL (Maroko, USA, Polska), NOREUM MACHI (Korea), AMIT CARMELI (Izrael), JOCA PERPIGNAN (Brazylia)
  • 11 sierpnia, godz. 17.00 - VIDLUNNIA (Polska), NA VISOKO (Bułgaria), KLEZMAFOUR (Polska), ARIFA (Holandia, Rumunia, Niemcy, Turcja), BALKAN BEAT BOX (USA, Izrael)

Warsztaty[]

Dla dzieci[]

  • 7-8 sierpnia, godz. 16.00-20.00 - ETHNOPORTOWE MALOWANIE – akcja dla dzieci (malowanie motywów festiwalowych na płocie przy ul. Tylne Chwaliszewo)
  • 9 sierpnia, godz. 11.45-16.30 warsztaty improwizacji w tańcu z muzyką etniczną, warsztaty ekologiczno-artystyczne Eko jest spoko (tworzenie recyklingowych instrumentów), warsztaty kreatywne ze scrapbookingu Magiel Kultury (wykonanie kartki okolicznościowej)
  • 10 sierpnia, godz. 11.45-16.30 - warsztaty improwizacji w tańcu z muzyką etniczną, warsztaty ekologiczno-artystyczne Eko jest spoko (tworzenie ekobiżuterii), warsztaty kreatywne ze scrapbookingu Magiel Kultury (przygotowanie zakładki do książki),
  • 11 sierpnia, godz. 11.45-16.30, warsztaty improwizacji w tańcu z muzyką etniczną, warsztaty ekologiczno-artystyczne Eko jest spoko (Eko Art-czyli dequpage na butelkach i słoikach), warsztaty kreatywne ze scrapbookingu Magiel Kultury (tworzenie zawieszki)

Dla dorosłych[]

  • 9-10 sierpnia, godz. 12.00-15.00 - AMIT CARMELI (Izrael) – warsztaty wokalno-rytmiczne
  • 9-10 sierpnia, godz. 16.00 - DRAGAN DAUTOVSKI (Macedonia) – warsztaty instrumentalne
  • 11 sierpnia, godz. 12.00-15.00 - JOCA PERPIGNAN (Brazylia) – warsztaty wokalno-rytmiczne

Wykłady i filmy[]

  • 9 sierpnia, godz. 12.00, DZIEŃ KOREAŃSKI – spotkanie z członkami zespołu Noreum Machi, pokaz filmu SOPYONJE, reż. Im Kwon-taek, prowadzenie: Emilia Wojtasik (Zakład Filologii Koreańskiej UAM)
  • 10 sierpnia, godz. 12.00, godz. 12.00, DZIEŃ POSZUKUJĄCYCH – spotkanie z Andrzejem Bieńkowskim, projekcja filmów cyklu Muzyka odnaleziona, spotkanie z Jagną Knittel, pokaz filmu Takiej pieśni sobie szukam, prowadzenie: prof. Waldemar Kuligowski (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM)
  • 11 sierpnia, godz. 12.00, DZIEŃ BAŁKAŃSKI – spotkanie z Draganem Dautovskim, muzykiem i kompozytorem macedońskim, pokaz filmu Zanim spadnie deszcz reż. Milcho Manchevski, prowadzenie: Beata Pyrzanowska (Fundacja LuxSfera)

Ethno Port Poznań 2008[]

Koncerty[]

  • 13 czerwca, godz. 19.00 - Indialucia, Värttinä, Chemirani's
  • 14 czerwca, godz. 17.00 - Gadająca Tykwa, Flare Beas Band, Panjabi MC, Kimmo Pohjonen
  • 15 czerwca, godz. 17.00 - Village Kollektiv, Adama Drame, Oumou Sangare

Źródła[]

Advertisement