Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki
Potato

Co za gemela! Trza to ruk cuk porychtować!

Artykuł nie ma poprawnego formatowania treści, prawdopodobnie brakuje wielu linków i poprawnego podziału na sekcje. Popraw go, żeby inni mogli łatwo z niego korzystać.

Fsr-poznan

Fabryka Samochodów Rolniczych

Wczytywanie mapy…
Favorit

Skoda Favorit

Tarpan-233-02

Tarpan 33

Vw transporter t4 1

VW Transporter T4

Vw transporter t5 van 2010 6

VW Transporter T5

Vw caddy 3 0

VW Caddy

Vw-caddy-maxi-eco-fuel

VW Caddy Maxi

Skodafelicia-1505 main 0

Skoda Felicia

Lata przedwojenne[]

W 1929 r. w Antoninku powstała odlewnia żelaza, w której produkowano piasty i obręcze do pojazdów konnych. Dziesięć lat później ruszyła produkcja przyczep i ciągników. Po przejęciu fabryki przez okupantów, naprawiano w niej samochody, a także produkowano elementy do rakiet V-1 I V-2. W czasie okupacji zakład zatrudniał 120 osób.

Lata powojenne[]

Po wojnie, w 1945 r. w Antoninku zaczęła działalność Poznańska Fabryka Przyczep Samochodowych. W latach 1951-52 zakład zmienił nazwę na Poznańskie Zakłady Napraw Samochodowych - remontowano w nim auta marki Renault i Citroën oraz silniki Škody. W styczniu 1953 r. zakład znowu zmienił nazwę - na Wielkopolskie Zakłady Napraw Samochodowych. Pracowały w nim wtedy już 464 osoby. W WZNS naprawiano najpierw samochody i silniki marki Škoda, później - głównie ciężarówki Tatra.

Lata 1971 - 1990[]

W 1971 r. pierwszym prototypem opracowanym w Poznaniu była Warta, ale do masowej produkcji wszedł kolejny projekt - Tarpan. W grudniu 1972 roku bramy WZNS opuszcza pierwsza seria 25 sztuk wykonanych tu Tarpanów. W kwietniu 1973 roku WZNS zostają przyłączone do Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie jako Zakład Samochodów Rolniczych. Od 1 lipca 1975 roku producent Tarpanów uzyskuje niezależność i działa dalej pod nazwą Fabryka Samochodów Rolniczych. Podjęto też decyzję o rozbudowie Fabryki i włączeniu w jej skład kilku zakładów będących dotąd głównie kooperantami dla FSR m.in. w Gnieźnie, Swarzędzu i Złotowie.

FSR produkowała samochody Tarpan do 1991 roku, a także od 1988 do 1996 roku Tarpan Honker. W ostatnim okresie istnienia przedsiębiorstwo działało pod firmą TARPAN Sp. z o.o..

Lata 1990 - 2003[]

Podupadającym zakładem na początku lat 90-tych zaczęli interesować się zagraniczni inwestorzy. Japończycy chcieli tu produkować Toyotę Hilux, ale wyłącznie na polski rynek. Rozmyślili się. Fabryką zainteresował się wtedy Jan Kulczyk , który od 1991 roku działał jako wyłączny importer Volkswagena w Polsce (Kulczyk Tradex).

W 1993 r. na ternach FSR utworzono spółkę joint venture o nazwie Volkswagen Poznań pomiędzy Volkswagen AG i polskim producentem Tarpana. Koncern kupił 1/4 udziałów w Fabryce Samochodów Rolniczych. I w ciągu dwóch lat zainwestował w nią pierwsze 10 mln marek. Potem kolejne (choć rozbudowa spotkała się z protestami ze strony mieszkańców). Z 1300-osobowej załogi zatrudnił na początku ok. 400. Część od razu wysłał na szkolenie do Niemiec. Spółka montowała od grudnia 1993 samochody dostawcze Volkswagen Transporter, a od 1994 r. samochody Škoda Favorit i Škoda Felicia. W 1996 przedsiębiorstwo zlikwidowano, a spółka przeszła w 100% do koncernu Volkswagen AG.

Zanim niemiecki koncern kupił Poznańską Fabrykę Samochodów Rolniczych Polmo, musiał dogadać się z prawie tysiącem wierzycieli zakładów. Fabryka produkowała wtedy jeszcze Tarpany i tonęła w długach.

W kolejnych latach w Antoninku montowano różne typy samochodów takich marek jak Volkswagen, Audi, Škoda, Seat. W latach 1999-2002 w ramach przygotowań do produkcji nowych modeli fabryka została rozbudowana i zmodernizowana. Przełomowy dla zakładu był rok 2003 r., gdy ruszyła seryjna produkcja nowego Volkswagena Transportera i Caddy. Ten drugi okazał się wielkim hitem. Dziś fabryka w Antoninku jest jedyną na świecie produkującą Caddy, a samochody z Poznania eksportowane są do tak odległych krajów jak Australia czy Nowa Zelandia. Największym odbiorcą pozostają jednak niezmiennie Niemcy. Caddy zamawia masowo m.in. Deutsche Post.

Czasy współczesne[]

Poznański Volkswagen to dziś największy pracodawca w mieście. Zatrudnia ponad 6 tys. osób i działa w trzech miejscach: w Antoninku (dział budowy karoserii, montażu oraz lakiernia), na Wildzie (odlewni) i w Swarzędzu (produkcja podzespołów spawalniczych, montaż kokpitów).

Ciekawostki[]

Fabryka „wystąpiła” w filmach „Świnka”[1] i „Piggate”[2].

Źródła[]

  1. hasło „Świnka” w: „Internetowa Baza Filmu Polskiego” filmpolski.pl, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
  2. hasło „Piggate” w: „Internetowa Baza Filmu Polskiego” filmpolski.pl, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Advertisement