Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki

Wydanie z 23 września 1939 r.

„Posener Tageblatt” - niemieckojęzyczny poznański dziennik regionalny ukazujący się od roku 1862 - początkowo pod tytułem „Ostdeutsche Zeitung”. W roku 1869 dodano podtytuł „Deutsche Posener Zeitung”.

Historia

Linia gazety była początkowo liberalna i opowiadała się za równouprawnieniem narodowym i religijnym, a jej obiektywizm zyskał przychylność dość licznych czytelników oraz polskich redakcji.

W 1879 roku zmieniono jej tytuł na „Posener Tageblatt”, a charakter na konserwatywny i prawicowy. Wraz ze zmianą tytułu zaczął ukazywać się bezpłatny dodatek „Posener Provinzialblatter”. Pismo stało się wiodącym tytułem prasy niemieckojęzycznej w regionie.

Od 14 września 1939 r. gazeta kosztowała 20 groszy lub 10 fenigów Rzeszy (Reichspfennig). W dniu 17 września cena dziennika została obniżona o połowę, aby dzień później powrócić do poprzedniej ceny.

Ostatni numer „Posener Tageblatt” ukazał się 31 października 1939 r. Jej miejsce zajął dziennik „Ostdeutscher Beobachter”.

Ciekawostki

W redakcji „Posener Tageblatt” narodziła się idea wybudowania lotniska Ławica[1].

Źródła

  • Andrzej Nowakowski, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, „Gazety regionalne do 1919 roku w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, ich stan zachowania i ochrona”
Advertisement