Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki
Wczytywanie mapy…
Patron:Święty Marcin (postać)
Długość:1081 m
Dzielnice:Stare Miasto
Zakres numerów:2, 6, 8-19, 21, 23-41, 43, 45-47, 49, 51-53, 57-59, 61, 63, 65-67, 69, 71, 73-81, 87, 90
Kody pocztowe: 61-803 61-804 61-805 61-806 61-807 61-808 61-809
Autobusy:

Tramwaje:

2 5 9 13 16 201

Zdjęcia:zobacz pełną galerię
Święty Marcin 1965

Święty Marcin w połowie lat 60.

Ul

W tle wieżowce Alfa

Zamek2

Zamek Cesarski przy ulicy Św. Marcin

Ul. Czerwonej Armii (dzisiaj ul

Ulica w czasie budowy drugiego etapu Domów Handlowo-Towarowych "Centrum" (lata 70-te XX w.)

Poznań,_Św._Marcin,_lata_80-te

Poznań, Św. Marcin, lata 80-te

Święty Marcin w latach 80-tych

Ulica Święty Marcin – przebiega na osi wschód-zachód między pl. Wiosny Ludów (wschód), a rondem Kaponiera (zachód). Od ulicy Ratajczaka w kierunku zachodnim biegnie dwujezdniowa, szersza część ulicy. Jej przedłużeniem w kierunku wschodnim jest ulica Podgórna, zaś zachodnim - ulica Zwierzyniecka.

Przynależność[]

Ulica/plac należy[1] do rejonu:

  • samorządu lokalnego Stare Miasto;
  • Szkoły Podstawowej nr 75 oraz Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum nr 3;
  • parafii Świętego Marcina i parafii Najświętszego Zbawiciela;
  • obwodów wyborczych okręg I obwód 4, okręg I obwód 9, okręg I obwód 6, okręg I obwód 8 i okręg I obwód 7;
  • obwodów wyborczych do rad osiedli okręg I-STARE MIASTO obwód 10, okręg I-STARE MIASTO obwód 6 i okręg I-STARE MIASTO obwód 7;
  • komisariatów komisariat Stare Miasto rewir II rejon 10, komisariat Stare Miasto rewir II rejon 9 i komisariat Stare Miasto rewir II rejon 8.

Geneza nazwy[]

Nazwa ulicy wywodzi się od osady, która w XII wieku powstała wokół kościoła Świętego Marcina nazywanej przedmieściem św. Marcina, lub po prostu Świętym Marcinem. Pierwsze o niej wzmianki pojawiają się w dokumencie z 24 kwietnia 1252 r.

Osada została włączona w granice miasta w 1797 roku. Decyzją władz pruskich jej główna droga została nazwana Sankt Martin Strasse (ulica Święty Marcin) i ciągnęła się od Placu Piotra (Plac Wiosny Ludów) do Bramy Berlińskiej. Po zburzeniu bramy Berlińskiej, w r. 1908 powstała nowa ulica i otrzymała nazwę „Przy Bramie Berlińskiej“ (Am Berliner Tor) ciągnęła się od Kaponierydo ulicy Wiktorii (Gwarna). Od 15 listopada 1919 roku zachodnie przedłużenie ulicy (od ulicy Gwarnej do Mostu Uniwersyteckiego) nazwano ulicą Wjazdową. Od 1935 razem ze Zwierzyniecką i zachodnim wylotem (ulicą Wjazdową) odcinek ulicy Święty Marcin nazwano aleją Marszałka Piłsudskiego. Od 1945 do 1989 roku nosiła nazwę Czerwonej Armii.

Information icon Dowiedz się więcej w: Święty Marcin (postać)

Wzrost znaczenia[]

Ulica Święty Marcin swego znaczenia nabrała w okresie istnienia Twierdzy Poznań, gdy prowadziła ona do Bramy Berlińskiej wzniesionej w roku 1850 między obecną ul. Kościuszki a Aleją Niepodległości. W tym okresie powstał środkowy odcinek ulicy między kościołem Świętego Marcinaa ul. Gwarną.

W roku 1893, jako pierwsza ulica w Poznaniu, uzyskała asfaltową nawierzchnię. W roku 1901 zburzono Bramę Berlińską co umożliwiło przedłużenie ulicy w kierunku zachodnim poprzez tereny nowej, reprezentacyjnej Dzielnicy Cesarskiej.

Czas powojenne[]

W wyniku działań wojennych w okresie II Wojny Światowej zabudowa ulicy doznała wielkich zniszczeń, szczególnie bryła Zamku, a także budynek dawnej Intendentury Królewskiej oraz dawnego Ziemstwa Kredytowego.

4 marca 1945 r. po wielkim wiecu zorganizowanym w Auli Uniwersyteckiej przez Związek Walki Młodych, spontanicznie przemianowano ulicę Święty Marcin na Walki Młodych. Zmiana ta spotkała się z oporem poznaniaków. 8 sierpnia ukazał się nawet w "Głosie Wielkopolskim" artykuł w obronie tradycyjnej nazwy ulicy. Ostatecznie nowego patrona otrzymała w październiku ulica Podgórna[2].

Po roku 1945 według planów architektów i urbanistów ulica miała zyskać nowoczesny wygląd. W październiku 1965 r. ruszyły prace przy wznoszeniu wieżowców Centrum między ulicami Kantaka i Ratajczaka. Na początku lat 70. stanęło w tym miejscu pięć wysokich biurowców z dwukondygnacyjnym łącznikiem mieszczącym placówki handlowe i banki wg projektu Jerzego Liśniewicza.

W roku 1951 ulica została przemianowana na Aleje Armii Czerwonej[3].

2 stycznia 1991 r. przy ul. Św. Marcin otwarto filię II Oddziału Wielkopolskiego Banku Kredytowego. 17 kwietnia 1993 r. otwarto pasaż handlowy u zbiegu Al. Marcinkowskiego i ul. Św. Marcin.

Zapomniane tory[]

8 października 1967 roku zmieniono organizację ruchu tramwajowego w centrum miasta, w tym na ulicy (wówczas) Czerwonej Armii. Na odcinku od Lampego (obecnie Gwarna) do Alei Marcinkowskiego wprowadzono ruch jednokierunkowy (w kierunku Alei Marcinkowskiego). Pozostałości drugiego (południowego) toru widoczne są do dzisiaj na odcinku od ulicy Ratajczaka do Piekar. Obecnie tramwaje korzystają "pod prąd" z toru północnego.

Współczesność[]

Projekt Centrum - Święty Marcin

Wizualizacja ulicy po przebudowie w ramach Projektu Centrum

W ostatnich latach coraz większe zainteresowanie zyskuje temat rewitalizacji ulicy Święty Marcin, obecnie zajętej już w niemal w całości przez placówki bankowe i handlowe. Plany poprowadzenia trasy tramwajowej ulicą Ratajczaka dają nadzieję na ożywienie ulicy Święty Marcin i przywrócenie jej dawnego blasku. W dyskusję intensywnie włączyło się poznańskie wydanie Gazety Wyborczej. [4]

We wrześniu 2017 roku rozpoczęła się przebudowa ulicy w ramach Projektu Centrum[5] mającego na celu uspokojenie ruchu samochodowego w centrum Poznania. Ruch tramwajowy przywrócono 10 września 2018 r.[6]

7 marca 2019 roku na ulicy Święty Marcin (przy skrzyżowaniu z ulicą Ratajczaka) uruchomiono przystanek „Ratajczaka”[7] kończąc część pierwszego etapu projektu Program Centrum[8]

Imieniny ulicy[]

Co roku 11 listopada, w dniu świętego Marcina, na ulicy odbywa się festyn pod nazwą „Imieniny ulicy”. W swojej obecnej formie istnieje od 1993 roku, jednak tradycją nawiązuje do średniowiecznych obchodów tego święta. W tym dniu ulicą odbywa się pochód na czele ze świętym Marcinem, który przed zamkiem z rąk prezydenta miasta odbiera klucze.

Ciekawostki[]

Przy ulicy znajduje się umowny środek Poznania.

Przy ulicy

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji.
Nie dodawaj tutaj obiektów - załóż nową stronę z obiektem, który chcesz dodać i w kategoriach podaj wszystkie ulice przy których się znajduje. Obiekt automatycznie pojawi się pod mapką ulicy.
Komunikat o braku wyników oznacza, że nie ma jeszcze strony obiektu znajdującego się przy danej ulicy.

Odśwież listę obiektów
Wczytywanie mapy…

Źródła[]

Ulica na pocztówkach[]

Galeria[]

Advertisement